Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-07-10

Apie Lietuva-Karalyste

Publikuota: Kita

Lietuvoje švenčiama Mindaugo karūnavimo - Valstybės diena


2008-07-06


Lietuvoje sekmadienį minima Mindaugo karūnavimo diena. Liepos 6-ąją kaip Valstybės dieną oficialiai minime aštuonioliktą kartą, o nuo Mindaugo karūnavimo jau prabėgo 755 metai. Mindaugas laikomas Lietuvos vienytoju. Jis buvo pirmas ir vienintelis Lietuvos karalius, kuris su kaimyninėmis valstybėmis stengėsi ne tik kariauti, bet ir palaikyti diplomatinius santykius.

Kaip rodo istoriniai šaltiniai, Lietuvos karalystė gyvavo dešimt metų, nes 1263-čiaisiais Mindaugas buvo nužudytas. Daugiau karalių Lietuva neturėjo. Su Mindaugu taip pat siejamas Lietuvos suvienijimas ir pirmasis krikštas, praneša Lietuvos radijas.


Būtent Mindaugo ir jo šeimos krikštą istorikai mini kaip vieną diplomatijos pavyzdžių. Po jo pradėta rengtis karūnacijai.


Suvienyta valstybė ir karūna jos valdovui tada reiškė europinį pripažinimą. Karaliaus vainiką Mindaugui suteikęs Romos popiežius įkūrė pirmąją Lietuvos vyskupiją, o apsikrikštijęs Mindaugas savo karalystės sostinėje Vilniuje pastatė pirmąją katedrą, kurios pėdsakų yra dabartinės Vilniaus arkikatedros požemiuose.


Tačiau istorikai tvirtina, kad iš turimų šaltinių tikslių žinių apie Mindaugo karūnavimą beveik nėra. Iki šiol ginčijama ir karūnacijos data.


Sekmadienį 10 val. Prezidentūroje vyks valstybės apdovanojimų už nuopelnus Lietuvai įteikimo ceremonija.


12 val. prie Prezidentūros bus pakeliamos valstybės vėliavos, vyks parodomoji  programa ir kalbės Prezidentas Valdas Adamkus. Šią ceremoniją tiesiogiai transliuos Lietuvos radijas.


12 val. 30 min. Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje už Lietuvos valstybę bus aukojamos šv. Mišios.


Taip pat Kernavėje toliau tęsiasi gyvosios archeologijos dienos.
Atgal į: Apie Lietuva-Karalyste