Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-07-22

8 lyderystės pamokos

Publikuota: Kita

R. Stengel. Mandela: 8 jo lyderystės pamokos


2008-07-18Nelson Mandela visada laisviausiai jausdavosi būdamas tarp vaikų, ir tam tikru atžvilgiu didžiausia jo netektis buvo tai, kad 27 metus jis praleido negirdėdamas kūdikio verksmo ar nelaikydamas vaiko už rankos. Kai praeitą mėnesį aplankiau Mandela Johanesburge – silpnesnį, labiau sumišusį Mandela nei pažinojau anksčiau – jis pirmiausia ištiesė rankas mano dviems berniukams. Po kelių sekundžių jie jau laikė apkabinę draugišką senelį, o jis jų klausinėjo, kokius sportinius žaidimus jie mėgsta žaisti ir ką valgė pusryčiams. Kol mes kalbėjomės, jis laikė mano sūnų Gabriel, kurio sudėtingas antras vardas yra Rolihlahla – Nelson Mandela tikrasis pirmas vardas. Jis papasakojo Gabriel to vardo istoriją: kad išvertus iš Xhosa kalbos tai reiškia „nukirsti medžio šaką“, bet jo tikroji prasmė yra „rūpesčių kėlėjas“.

 

Šiandien, liepos 18 d., savo devyniasdešimtąjį gimtadienį švenčiantis Nelson Mandela yra sukėlęs tiek rūpesčių, kad jų užtektų keliems gyvenimams. Jis išlaisvino šalį iš žiaurių prietarų sistemos ir padėjo suvienyti baltaodžius ir juodaodžius, engėjus ir engiamuosius taip, kaip niekad anksčiau. XX a. dešimtajame dešimtmetyje aš beveik dvejus metus dirbau su N. Mandela, padėdamas rengti jo autobiografiją „Ilgas kelias į laisvę“ (Long Walk To Freedom). Tiek laiko praleidęs jo draugijoje, aš jaučiau siaubingą netektį, kai knyga buvo parašyta; tai buvo tas pats, lyg saulė pasitrauktų iš mano gyvenimo. Bėgant metams mes retkarčiais susitikdavome, bet aš norėjau aplankyti jį galbūt jau paskutinį sykį ir leisti savo sūnums dar kartą su juo susitikti.


 

Taip pat norėjau su juo pakalbėti apie vadovavimą. Iš visų šios žemės gyventojų Mandela labiausiai panašus į sekuliarų šventąjį, bet jis pirmasis pasakytų esąs kur kas labiau proziškesnė figūra – politikas. Tiksliai žinodamas, kada ir kaip atlikti kario, kankinio, diplomato ir valstybės veikėjo vaidmenis, jis nuvertė apartheidą ir sukūrė nerasinę demokratinę Pietų Afriką. Nemėgdamas abstrakčių filosofinių sąvokų, jis dažnai man sakydavo, kad tai buvo „ne principo, bet taktikos klausimas“. Jis yra didis taktikas.


 

Mandela nebesijaučia gerai, kada yra klausinėjamas ar kuomet jo prašo paslaugų. Jis bijo, kad nebus pajėgus būti tuo, ko žmonės tikisi lankydami gyvą dievybę, ir yra pakankamai išdidus, kad nesirūpintų tuo, ar jie pagalvos, kad jis nusilpęs. Tačiau pasauliui niekada labiau nereikėjo Mandela talentų – kaip taktiko, kaip agitatoriaus ir, taip, kaip politiko, – nei jis vėl parodė Londone birželio 25-ąją, kuomet pakilo pasmerkti Zimbabvės prezidento Robert Mugabe barbariškumo. Amerikoje prasidedant istorinės prezidentinės kampanijos pagrindiniam etapui, abu kandidatus jis galėtų pamokyti daug dalykų. Tai, ką jūs tuojau skaitysite, aš visada laikiau Madiba taisyklėmis (Madiba – jo klano vardas ir taip jį vadina visi jam artimi žmonės); jos yra sulipdytos iš senesnių ir naujesnių mūsų pokalbių bei tyrinėjant jį iš toli ir iš arti. Jos yra daugiausia praktinės. Daugelis jų kyla iš jo asmeninės patirties. Visos jos sukurtos kelti geriausią įmanomą rūpestį – rūpestį, kuris mus verčia klausti, kaip galime pasaulį padaryti geresnį.


Atgal į: 8 lyderystės pamokos