Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-04-11

Kurt Vonnegut Jr.

Publikuota: Kita

 Apie:

Vienas žymiausių Amerikos pacifistų, rašytojas Kurtas Vonegutas (Kurt Vonnegut Jr.) jaunesnysis gimė 1922 m. lapkričio 11 dieną (ši data tarp pirmojo ir antrojo pasaulinio karo JAV buvo minima kaip Paliaubų).

Kai Didžiosios depresijos metu jo tėvas neteko gerai apmokamo architekto darbo, šeimos materialinė padėtis labai pablogėjo. Iškart po mokyklos baigimo (kur įgijo pirmąją rašymo patirtį leisdamas mokyklinį laikraštį), K. Vonegutas įstojo į Cornell‘io universitetą. Norėdamas užtikrinti sūnui gerą ateitį, tėvas vertė jį studijuoti  biologiją ir chemiją. Bet mokslai sekėsi prastai ir universitetas jau rengėsi paprašyti studento išeiti. Trumpai pastudijavęs kitur, K. Vonegutas įstojo į armiją.

1944-ieji buvo ypač sunkūs ir, ko gero, turėjo didžiausią įtaką rašytojo kūrybai. Negalėdama susitaikyti su skurdu, nusižudė motina, o po septynių mėnesių jis pats buvo paimtas į nelaisvę Vokietijoje, kur tapo vienu iš nedaugelio, išgyvenusių Dresdeno bombardavimą. Tai, ką patyrė besislėpdamas skerdyklos rūsyje, K.Vonegutas vėliau aprašė romane Skerdykla nr.5.

Grįžęs į JAV, vedė savo vaikystės draugę Marie Cox, nes, jo paties žodžiais tariant, kas, jei ne žmona, su manimi miegos?. Studijavo Čikagos universitete antropologiją, bet universiteto vyresnybė vienbalsiai atmetė disertaciją (kurią rašytojas apsigynė po dvidešimties metų, 1971- aisiais, romanu Katės Lopšys ).

1950- aisiais K. Vonegutas išleido pirmąjį trumpą pasakojimą ir po metų jau turėjo pakankamai pinigų, kad galėtų palikti nemėgstamą darbą bendrovėje General Electric. Po dvejų metų išleistas romanas Pianola nesulaukė didelio skaitytojų dėmesio ir buvo vadinamas fantastine literatūra, kas pačiam autoriui atrodė mažų mažiausia keista, mat, pasak jo, rašyta buvo apie tai, ką regėjo jo akys dirbant General Electric. Vis dėlto knyga sulaukė savo populiarumo valandos praėjus keliems dešimtmečiams, o literatūros kritikai ėmė stebėtis nepaprasta K. Voneguto įžvalga. 

Vėlesni romanai Skerdykla nr.5, Motina naktis  ir Čempionų pusryčiai  užkėlė K. Vonegutą į XX-ojo amžiaus rašytojų olimpą.

Svarbiausios rašytojo knygos:

Player Piano (Pianola) (1951)
The Sirens of Titan (Titano sirenos) (1959)
Mother Night (Motina naktis) (1962)
Cat’s Craddle (Katės lopšys) (1963)
Welcome to the Monkey House (1968)
Slaughterhouse Five (Skerdykla nr.5) (1969)
Breakfast Of Champions (Čempionų pusryčiai) (1973)
Slapstick (1976)
Galapagos (Galapagų salos) (1985)
Bluebeard (1987)
Hocus Pocus (1990)
Timequake (1997)


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Skerdykla Nr.5, arba Vaikų kryžiaus žygis ; Čempionų pusryčiai, arba Sudie, juodasis pirmadieni! : romanai / Kurtas Vonegutas ; iš angl. k. vertė Povilas Gasiulis. - Vilnius : Vaga, 1981. - 456 p.

Titano Sirenos : fantastinis romanas / Kurtas Vonegutas ; iš anglų k. vertė Liuda Petkevičiūtė. - Vilnius, 1993. - 240 p.

Pianola : romanas / Kurtas Vonegutas ; [iš anglų kalbos vertė Liuda Petkevičiūtė]. - Vilnius : Viltis, 1994. - 319, [1] p.

Katės lopšys / Kurt Vonnegut ; [iš anglų kalbos vertė Vytautas Petrukaitis]. - Vilnius : Vaga, 1996. - 263 p.

Motina naktis : romanas / Kurtas Vonegutas ; [iš anglų kalbos vertė Liuda Petkevičiūtė]. - Vilnius : Asveja, 1997. - 221 p.Nuorodos:

Oficiali Kurto Voneguto svetainė:
http://www.vonnegut.com

Gausybė informacijos apie Kurtą Vonegutą:
http://www.duke.edu/~crh4/vonnegut/

 


Gimė: 1922-11-11

Mirė: 2007-04-11


 Įvykiai


  • 2006-06-24

    Siūlome „Literatūroje ir mene“ paskelbtą dviejų latvių žurnalistų interviu su rašytoju Kurt Vonnegut . Šis rašytojas garsėja ekscentriškomis ištarmėmis bei ironija. Kartu yra vienas įdomiausių šių laikų vartotojiškos visuomenės kritikų. A. Rytupas. Prašom nusakyti, kas įvyko Amerikai užpuolus Iraką? K. Vonnegutas. Mano valstybėj klesti beprotybė, nes vienas silpnaprotis žmogus ją apvogė, apvogė visą pasaulį. Mes esam vienintelė pasaulio valstybė, iki dantų apsiginklavusi. Tai

     

Patiko (0)


Atgal į: Kurt Vonnegut Jr.