Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-04-21

Šarlotė Brontė

Publikuota: Kita

 

Charlotte Brontë

Apie:

Šarlotė Brontė (Charlotte Bronte), anglų rašytoja, gimė 1816 m. balandžio 21 d. Torntono miestelyje, Jorkšyre, Šiaurės Anglijoje. Ji buvo trečiasis vaikas anglikonų pastoriaus šeimoje. Be jos šeimoje augo dar penki vaikai.

Į Hevortą Brončiai atsikraustė 1820 m. Praėjus metams, Šarlotės motina mirė nuo vėžio. Vaikai liko augti su tėvu ir labai griežta bei religinga teta. 1824 m. Šarlotė ir jos seserys Marija, Elizabetė ir Emilė pradėjo lankyti naujai atidarytą Dvasininkų dukterų mokyklą (The Clergy Daughter’s School). Mergaitėms čia teko kęsti labai griežtą režimą, skurdžiai maitintis ir vargingai gyventi. Po metų jos paliko šią mokyklą. Dvi vyresniosios Šarlotės seserys dėl tokio sunkaus gyvenimo mokykloje susirgo džiova ir mirė. Visi šie išgyvenimai stipriai atsiliepė Šarlotės Brontės kūryboje.

1831 m. Šarlotė įstojo į Roe Head mokyklą, kur vėliau ji pradėjo dirbti mokytoja. Tačiau susirgusi depresija, ji metė darbą ir 1838 m. grįžo į Hevortą. Šarlotė, norėdama užsidirbti pragyvenimui, tapo guvernante. Šis darbas jai sekėsi sunkiai, nes mergina buvo drovi ir labai ilgėjosi savo seserų.

Rašytoja buvo labai gabi kalboms, ji mokėjo prancūzų ir vokiečių kalbas bei neblogai išmanė muzikos meną.

Pirmąją savo knygą, eilėraščių rinkinį Poems By Currer, Ellis And Acton Bell, 1846 m. Šarlotė Brontė išleido su kartu savo seserimis. Buvo parduoti tik du knygos egzemplioriai. Tuo pačiu metu rašytoja pabaigė romaną Profesorius (The Professor). Ši knyga buvo išleista tik po jos mirties. Nepabaigusi iki galo pastarosios knygos, Šarlotė pradėjo rašyti romaną Džeinė Eir (Jane Eyre). Knyga buvo išleista 1847 m. ir iškart susilaukė didelio pasisekimo.

Šarlotės sesuo, taip pat gerai žinoma rašytoja Emilė Brontė (Emily Bronte), ir jų brolis Branvelas Brontė (Branwell Bronte) mirė 1848 m. Kitais metais Šarlotę paliko ir kita sesuo, ne mažiau žinoma rašytoja Anė Brontė (Anne Bronte).

1854 m. Šarlotė Brontė ištekėjo už savo tėvo padėjėjo  Artūro Belo Nikolsono (Arthur Bell Nicholls). Rašytoja mirė gimdymo metu, 1855 m. kovo 31 d., Hevorte, Jorkšyre.

Pirmieji knygų leidimai: Džeinė Eir (Jane Eyre, 1847), Širlė (Shirley, 1848), Vijetė (Villette, 1853), Profesorius (The Professor, 1857).

Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Džeinė Eir : [romanas] / Šarlotė Brontė. - Vilnius : Valst. grož. lit. l-kla, 1957. - 634 p.
Džeinė Eir : romanas / Šarlota Brontė ; iš anglų k. vertė M. Kazlauskaitė, J. Subatavičius. - 2-asis leid. - Vilnius : Vaga, 1985. - 423 p.
Džeinė Eir : romanas / Šarlotė Brontė ; iš anglų kalbos vertė Vytautas Karsevičius. - Kaunas : FD, 1993. - 382 p. (Vakaro romanas)
Vijetė : romanas / Charlottė Brontė ; iš anglų k. vertė M. Indriūnas. - Vilnius : Rosma, 1995 (Kaunas : Spindulys). 573, [1] p. (Populiari klasika)
Džeinė Eir : [romanas] / Charlotte Brontë ; iš anglų kalbos vertė Marija Kazlauskaitė ir Juozas Subatavičius. - 4-asis leid. - Vilnius : Alma littera, 2006 (Vilnius : Vilniaus spauda). - 526, [2] p.

Nuorodos:

Šarlotės Brontės biografija ir poezijos tekstai originalo kalba: http://www.online-literature.com/brontec/ Gimė: 1816-04-21 Mirė: 1855-03-31

Patiko (0)


Atgal į: Šarlotė Brontė