Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-08-04

Apie lietuviska sekso turizma

Publikuota: Kita
Lietuva – sekso turizmo rojus?
2008-08-04
 


D.Dokšaitės nuotr.

Neringa Bereišytė, Artūras Tereškinas

Ar Lietuva tampa sekso turistų rojumi? Kas skatina sekso turizmą? Į šiuos klausimus pabandė atsakyti Vytauto Didžiojo universiteto sociologai. Kiek sekso turistų atvyksta į Lietuvą, pasakyti sunku, nes nė viena šalis neskelbia oficialios statistikos.

Kita vertus, tai padaryti trukdo ir pats sekso turizmo sąvokos daugiaprasmiškumas: ne visi vyrai, viešnagės metu užmezgantys intymius santykius su moterimis, laiko save sekso turistais, kai kurie tokius santykius vadina „romantiškais kelionės nuotykiais“.

Daugiausia sekso turistų traukia į Aziją bei Lotynų Ameriką. Kuba, Brazilija, Dominykos respublika, Kosta Rika laikomos populiariausiomis šalimis, o Tailandas neginčytinai tituluojamas sekso turizmo centru.

Europoje intymių santykių ieškantys vyrai daugiausia važiuoja į Vokietiją, Olandiją, Rusiją, Vengriją, Ukrainą, Bulgariją, Lenkiją. Tačiau pasaulio spaudoje bei internetiniuose puslapiuose vis dažniau pasirodo straipsnių ir pasisakymų, kuriuose Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija – pristatomos kaip sekso turistų atrastos valstybės.

Kaip jau minėta, jokie oficialūs Lietuvos statistikos metraščiai neskelbia apie šios kategorijos turistų srautus. Suskaičiuoti kiek turistų priklauso šiai kategorijai sudėtinga ir dėl to, kad viešai nėra pripažįstama apie sekso turizmo reiškinio paplitimą mūsų šalyje.

Remiantis neoficialios statistikos duomenimis, galima manyti, kad iš visų į Lietuvą atvykstančių turistų 10 proc. sudaro intymių santykių ieškantys ar viešnagės metu juos užmezgantys šalies svečiai.

Žinoma, šie skaičiai nėra tokie grėsmingi ir bauginantys kaip Azijos ar Lotynų Amerikos šalyse, tačiau jie rodo, kad, rinkdamiesi savo kelionių maršrutus, sekso turistai vis dažniau aplanko ir Lietuvą.

Kas skatina sekso turizmą į Lietuvą?
Galima išskirti kelis pagrindinius sekso turizmo plėtrą lemiančius faktorius. Pirmiausia, tai jau Lietuvoje viešėjusių vyrų atsiliepimai ir pasakojimai, kuriuose apie šalį kalbama kaip sekso turizmo rojų. Nemaža dalis užsieniečių į Lietuvą atvyksta vedini draugų ir pažįstamų rekomendacijų – „informacijos iš lūpų į lūpas“.

Antra, prie „seksualios“ Lietuvos įvaizdžio prisideda ir internetas, kuriame galima rasti daugybę sekso turistams skirtų puslapių. Vienuose intymius santykius svečiose šalyse turėję asmenys su kitais portalo lankytojais dalinasi savo kelionės patirtimi, nuotykiais, teikia patarimus būsimiems šalies lankytojams.

Lietuva čia nėra išimtis: internetinėse pokalbių svetainėse kalbama apie tai, kur Lietuvoje galima sutikti į nuotykius linkusių merginų ir kaip joms atsilyginti. Kituose interneto puslapiuose merginos reklamuoja save užsieniečiams, iš anksto siekia užmegzti pažintis su jais. Visa tai rodo, kad į šalį atvyksta šios kategorijos turistų ir kad Lietuvos kaip sekso turizmui tinkančios šalies įvaizdis nuolat skleidžiamas ir palaikomas.

Tokį sekso turizmui palankios šalies vaizdinį skatina ir pačios Lietuvos pristatymas. Pažvelgus į turistams skirtus Lietuvą reklamuojančius leidinius, galima pastebėti keletą turistams siūlomų „lietuviškų“ produktų, kuriais didžiuojamasi: šalies gamta, istorija ir vietinės merginos.

Lietuvos moters atvaizdas, kaip etnokultūrinė prekė, dažnai pasitelkiamas norint pritraukti kuo daugiau užsieniečių. Akivaizdu, kad tai, kaip šalis save pristato, į kokį turistų kontingentą orientuojasi, veikia ir apsilankančių turistų sudėtį.

Koks tas sekso turistas?
Anot tyrimo, sekso turistais dažniausiai būna 25 – 35 metų amžiaus, materialiai apsirūpinę (turintys aukštąjį išsilavinimą, dirbantys), vieniši, šeimų nesukūrę vyrai, kurie į tokias keliones dažniausiai leidžiasi nedidelėmis grupelėmis.

Dauguma iš jų prisipažino, kad į Lietuvą atvyko savo draugų pasakojimų apie linksmas, draugiškas ir nesunkiai prieinamas Lietuvos merginas paskatinti. Užsieniečiai į Lietuvą atvyksta norėdami atitrūkti nuo kasdienybės, pailsėti nuo darbų. Jie dažnai švenčia savo bernvakarius. Kartais intymūs santykiai su vietinėmis merginomis yra neatskiriama bernvakario vakarinės programos dalis.

Kalbantis su tyrime dalyvavusiais turistais iš Švedijos, Didžiosios Britanijos, Turkijos, Italijos, Prancūzijos, Danijos ir Vokietijos, išaiškėjo, kad dauguma gavo to, „ko iš viešnagės tikėjosi“. Ne vienas liko sužavėtas vietinių merginų grožio, draugiškumo, paslaugumo, dėmesingumo, atviro požiūrio į trumpalaikius santykius su užsienio svečiais.

Kai kurių nuomone, savo nesukaustytu elgesiu su vyrais, pomėgiu linksmintis sutiktos merginos gerokai skyrėsi nuo jų gimtųjų šalių moterų. Lietuvos merginų „kitoniškumas“ ir žavi, ir vilioja užsienio turistus.

Dažnas pašnekovas be jokių užuominų kalbėjo apie Lietuvą kaip sekso turizmo šalį. Kiti mėgino paneigti, kad jų kelionės į Lietuvą tikslas – užmegzti intymius santykius su vietinėmis merginomis. Tačiau pokalbiui įpusėjus vyrai prisipažindavo, kad pasitaikius galimybei, jie intymiai suartėtų su lietuvaitėmis.


Ką daryti, kad Vilnius netaptų sekso turistų rojumi?
Ir Vilnius, ir Ryga, ir Talinas internetiniuose puslapiuose bei įvairių šalių spaudoje pristatomi kaip bernvakarių sostinės, miestai, sulaukiantys vis didesnio sekso turistų antplūdžio.

Tačiau šiuo požiūriu Latvija išsiskiria iš kitų Baltijos šalių, ji patenka į populiariausių sekso turistų kelionių krypčių dvidešimtuką. Latvija minima tarp tokių sekso turizmo šalių kaip Tailandas, Kuba, Korėja, Rusija ar Ukraina. Žinoma, į Rygą keliaujančių sekso turistų kiekiai neprilygsta vykstantiems į Azijos ar Lotynų Amerikos šalis.

Sekso turizmo mastai Lietuvoje ir Estijoje gerokai mažesni, jos nėra tokios populiarios kaip Latvija. Sekso turistų skaičių Lietuvoje riboja jos geografinė padėtis (Vilnius yra nutolęs nuo jūros, iki pajūrio – kelios valandos kelio), nedidelis, lyginant su kitomis šalimis, skrydžių iš įvairių Europos valstybių į Lietuvą skaičius.

Pastebėtina, jog Latvijoje ir Lietuvoje požiūris į sekso turizmą skiriasi. Latvijos valdžia tai suvokia kaip šalies problemą, įgyvendina prevencines programas, visuomenę informuoja apie sekso turizmo pasekmes valstybei, jos gyventojams.

Lietuvoje apie šią problemą kalba tik nevyriausybinės organizacijos, moterų centrai.

Straipsnis parengtas pagal Vytauto Didžiojo universiteto Sociologijos katedroje atliktą pilotinį tyrimą apie sekso turizmą Lietuvoje. Tyrimo autorė – Neringa Bereišytė, tyrimo vadovas – Artūras Tereškinas.Atgal į: Apie lietuviska sekso turizma