Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-06-27

Rasa Čergelienė (Sara Poisson) - “Graži tu mano”

Publikuota: Kita

Rasa Čergelienė ( Sara Poisson)

Iš „Graži tu mano”. 

Peršokti į: navigaciją , paiešką

Įvertink straipsnį

Įvertinimas: 4,8 / 5 (265 balsai)

Nuotr. paimta iš

http://www.mazeikieciai.lt/lt/naujienos/zmones/1126-vilniaus-literat-gatvje-maeikiks-raytojos-pagerbimas-foto
Rasa Čergelienė - poetė, prozininkė, eseistė, fotografė, žurnalistė. Visoje Lietuvoje ir užsienyje dabar žinoma kaip Sara Poisson. Žodis „poisson” prancūziškai reiškia žuvį, o tai plačios reikšmės simbolis, turintis įvairiausių išraiškų mitologijoje ir krikščionybėje. Pirmoji slapyvardžiu Mari Poisson pasivadino poetė Marija Jurgelevičienė iš Šiaulių, o Sara, pasirinkusi tokį pat vardą, tapo lyg ir Mari seserimi. Rasa yra rašiusi ir recenzijų, kurias pasirašinėjo ne tik Rasos Čergelienės, bet ir Rasos Tamonytės vardais. „Sara”, - vardas, kuriuo mažeikiškę jos kolegos ne tik atpažįsta spaudoje, bet jau ir vadina lyg tikruoju vardu, taip ji pašaukiama ir gatvėje.

Rasa gimė 1964 m. birželio 30 d. Plinkšiuose, Mažeikių raj. 1982 metais baigė Panevėžio Juozo Balčikonio vidurinę mokyklą. 1983-1990 m. studijavo Vilniaus universiteto istorijos fakulte ir įgijo žurnalistės kvalifikaciją. Viena pirmųjų darboviečių - „Panevėžio balso” redakcija (1988-1992). Dirbo dokumentinių filmų bei radijo laidų redaktore. Vėliau, iki 2007-ųjų rudens, dirbo dienraščio „Lietuvos rytas” korespondente - dvejus metus Panevėžyje ir 13 metų Mažeikiuose. Nuo 2007 metų spalio mėnesio dirba bendrovėje „Mažeikių nafta” komunikacijos specialiste. Nuo 2001 m. yra Mažeikių literatų klubo narė, nuo 2002 m. - klubo viceprezidentė. Nuo 2003 m. - Lietuvos Rašytojų Sąjungos narė.

Kai kas sako, kad Rasos poezija eseistinė ir proziška, o poezijoje - pernelyg daug poezijos. Taip greičiausiai yra todėl, kad Rasa tituluojama kaip Neapibrėžtumo Karalienė (kažkas panašaus į „laisvo oro direktorę”).

Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos ir Lietuvos Respublikos nacionalinės televizijos surengtos Metų knygos akcijos metu Saros Poisson knyga „Šmogus” buvo išrinkta į 2006 metų geriausių prozos knygų penketuką ir nominuota geriausios metų prozos knygos rinkimuose. Šią knygą rašytoja pirmiausia pristatė Baltijos šalių knygų mugėje, Vilniaus parodų centre „LITEXPO”, po to Mažeikiuose, Telšiuose, Panevėžyje, Klaipėdoje.

2009 m. tradiciškai poezijos festivalyje „Poezijos pavasaris” renginiuose dalyvaujanti mažeikiškė rašytoja Sara Poisson kartu su kitais gyvais ir mirusiais autoriais buvo pagerbta originaliame Literatų gatvės projekte Vilniuje. Gegužės 28-ąją šioje gatvėje buvo atidengta dedikacijų siena lietuvių žodinės kūrybos autoriams. Restauruotoje, naujai pertinkuotoje Literatų gatvės sienoje - beveik 100 keramikos, metalo, medžio, stiklo dedikacijų, tarp jų - ir Sarai Poisson. Keramikinę lentelę su Saros Poisson kūrybos motyvais sukūrė dailininkė Ina Lukauskaitė. Šioje dedikacijoje įkomponuotas rašytojos novelių knygos „Šmogus” (2005) pavadinimas ir tekstas su nuoroda į jos esė knygą „Čiupinėjimo malonumas” (2007). Daillininkė savo kūrinyje įkūnijo gyvenimo kultūrinėje atskirtyje, pasienyje motyvą - kartu tai yra ir užuomina į rašytojos eilėraščių rinkinį „Pasienis” (2006). Visas dedikacijos tekstas toks: „Gyvenantis kultūriniame pasienyje, čiupinėjimo malonumo apimtas, atsargiai atplėšia laišką nuo Saros”. Saros Poisson tekstai jau elę metų publikuojami tradiciniame „Poezijos pavasario” almanache.
Rasa fotografuoja, dalyvauja parodose, yra surengusi keletą autorinių parodų. Jos nuotraukos savotiškos, kupinos poetinių pastebėjimų, jautriai užfiksuotų nuotaikų žaismingumo, o poezija labai jausminga. 2003 m. - tarptautinės parodos „Gyvos žemės mintys” dalyvė ir diplomantė, 2004 -2005 m. surengė personalines parodas Mažeikiuose ir Panevėžyje, 2007 m. dalyvavo Pasaulio žemaičių dailės parodoje kaip fotografė.
Bibliografija:

Nelygybė: eilėraščiai.- Vilnius: Vaga, 1999. Kūno išganymas: eilėraščiai. - Vilnius: Vaga, 2002. Šmogus: novelės. (slapyvardžiu Sara Poisson) - Vilnius: Ciklonas, 2005. Pasienis: eilėraščiai. (slapyvardžiu Sara Poisson) - Vilnius, Vaga, 2006. Čiupinėjimo malonumas: esė. (slapyvardžiu Sara Poisson) - Vilnius, Tyto alba, 2007. Šmogus [Garso įrašas]: novelės. - Vilnius: Lietuvos aklųjų biblioteka, 2007.

Sudarė:

Gyva oda: Mažeikių rajono literatų kūrybos almanachas. - Šiauliai: Lucilijus, 2004.
Šaltiniai:

1. Rašytojos -seserys Poisson - klaidžioja tarp Žiogaičių kaimo ir Paryžiaus: Virginijaus Sungailos interviu su Sara Poisson // Būdas žemaičių, 2005, gegužės 23 d., p. 4.

2. Sara Poisson - pripažinta provincijos moteris: Virginijaus Sungailos interviu su Sara Poisson // Būdas žemaičių, 2006, lapkričio 10 d., p. 4.

3. http://maripoisson.blogas.lt/apie-sara-poisson-301.html

4. http://www.rasytojai.lt/writers.php?id=269&jaunieji=0&sritis=rasytojai

5. http://www.sekunde.lt/content.php?p=read&tid=32994

6. http://maripoisson.blogas.lt/rasytoja-sara-poisson-kalbina-valdone-budreckaite-618.html

7. http://www.mazeikieciai.lt/lt/naujienos/zmones/1126-vilniaus-literat-gatvje-maeikiks-raytojos-pagerbimas-foto

Gauta iš „http://www.grazitumano.lt/wiki/index.php/Rasa_%C4%8Cergelien%C4%97_%28_Sara_Poisson%29Kategorijos: VISA LIETUVA | ŽEMAITIJA | Žemaitijos žymūs žmonės | Žymūs žmonės

Patiko (0)


Atgal į: Rasa Čergelienė (Sara Poisson) - “Graži tu mano”