Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-10-11

Mari Poisson. Laiko nėra

Publikuota: Kita

Berašydama knygą “Dienoraštis apie laiką”, labai greitai (maždaug dešimtame puslapyje) supratau, kad Laiko nėra, tiksliau, Laikas negyvas. Man atsitiko panašiai tai, kas atsitiko Ničei, kuomet jis vieną dieną suprato, kad Dievo nėra, Dievas miręs. 

Ši naujiena visiškai apvertė mano rašymą aukštyn kojomis. Juk kas yra Laikas? Laiką sudaro dvi struktūros: Praeitis ir Ateitis. Tačiau mes patys niekada nebūname nei Praeityje, nei Ateityje. Mes tūnome mažyčiame taškelyje, kuris vadinasi Dabar, o apie Ateitį ir Praeitį, apie šias dvi didžiules  struktūras, galime vien tik galvoti, nes jos yra mūsų mintys. MINTYS, o ne realybės dariniai.

Taigi, jei Praeities jau nebėra, o Ateities dar nėra, kas tuomet yra mūsų gyvenimas? Gyvenimas yra amžinasis DABAR, kuris yra niekas kitas, kaip ši akimirka.

Ką aš veikiu DABAR? Dabar tyliai sėdžiu ir rašau. Už langų Londonas, dvi valandos ir trys minutės nakties. Šis laikas yra ne Laikas. Tai tik mūsų susitarimas, kitaip sakant, laikrodinis laikas. Pasakysiu jums paslaptį: mes kažkada mokėjome apsieiti be laikrodžių. Mums nereikėjo žinoti, kiek valandų. Aš dar puikiai atsimenu šį gyvenimą. Gyvenimą be laikrodžio… Ir jūs atsimenat. Visi mes kažkada mokėjome gyventi be laikrodžio.

Maždaug prieš porą mėnesių nusprendžiau, kad apsieisiu be jo ir dabar. Išmokysiu save gyventi be laikrodžio. Sakysim, jei noriu ranka rašyti vieną valandą, tai privalau prirašyti tris puslapius. Trys puslapiai ranka atitinka vieną valadą. Šiandien rašiau septynias valandas… Iš kur žinau? Suskaičiavau puslapius. 

Ir dar. Pakeičiau knygos pavadinimą. Pagalvojau, kad juk nėra jokios prasmės fiksuoti laiką, kurio nėra. Knygą perpavadinau taip: “Dienoraštis apie Oskarą”. Tai bus keistas dienoraštis. Be laiko… Tai gal jau net ir nebe dienoraštis? Gal… Bet palikau šį žodį. Man patinka rašyti dienoraščius. Tegu ir netikrus… Tai mano “arkliukas”.

Patiko (0)


Atgal į: Mari Poisson. Laiko nėra