BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
 
header image
 

Kažkas negerai yra mūsų karalystėje…

Antanas Kulakauskas. Ydinga privilegija


2008-07-18Kažkas negerai yra mūsų karalystėje, jei politinių debatų ir net politinės kovos objektu tampa „gerai besimokančio studento“ sąvokos apibrėžimas. O privalomas reikalas apibrėžti šią sąvoką įstatymu ir dar remiantis vienodo pažymio kriterijumi vertinamais studijų rezultatais iškilo po šių metų pavasarį priimto Konstitucinio Teismo nutarimo.


KT nutarė, kad ligšiolinis (t. y. nuo 2003 m. įstatymu įtvirtintas) gerai besimokančio studento apibrėžimas, pagal kurį gerai besimokančiais laikoma 30 proc. geriau už kitus besimokančių kiekvienos studijų programos, kiekvieno semestro studentų, priimtų į valstybės pilnai ar iš dalies finansuojamas vietas, „iškreipia konstitucinę gero mokymosi sampratą“.


Kaip žinoma, Seimas prieš kurį laiką jau priėmė Prezidento pateiktą įstatymo pataisą, pagal kurią gerai besimokančiais studentais bus laikomi skolų neturintys ir ne žemiau kaip aštuonių balų vidurkiu per semestrą   besimokantys, mat aštuntukas dešimt balų skalėje yra įvardijamas žodžiu „gerai“.Bet šiuo metu Seimas jau priėmė nagrinėti kitą, švietimo ir mokslo ministro pateiktą, gerai besimokančio studento apibrėžimą, pagal kurį gerai besimokančiais būtų laikomi visi, kurie mokosi be skolų.Pedagoginio proceso, jo etikos, korupcijos prevencijos jame požiūriu – tai, be abejo, racionalesnis variantas, nors jo įgyvendinimas jau šiais metais pareikalautų papildomų 60 mln. litų.Tokiam pasiūlymui pritarė kai kurios aukštosios mokyklos, o viena iš studentų organizacijų, jos lyderės lūpomis, pareiškė, kad jei Seimas nepriims ministro pateikto pasiūlymo, rugsėjo mėnesį studentai išeis į gatves. Savo ruožtu Prezidentūra pareiškė, kad Prezidentas ir toliau linkęs laikytis savo nuostatos. Tad, galimas daiktas, bręsta dar vienas politinis konfliktas.Priminsiu, kad debatai dėl gerai besimokančio studento apibrėžimo turi reikšmės ne visiems valstybinių aukštųjų mokyklų studentams, o tik tiems, kurie pagal stojimo rezultatus pateko į valstybės finansuojamas vietas.Nors anaiptol ne visi, patekę į šias vietas, aukštojoje mokykloje mokosi geriau už dalį tų, kurie į tas vietas nepateko, bet, norėdami studijuoti, sutiko už studijas mokėti patys, tiesa, dažnai vildamiesi, kad po kurio laiko ir jiems gali atsirasti laisva valstybės finansuojama vieta.Už mokslą moka, kad ir kaip gerai besimokytų, ir absoliuti dauguma neakivaizdinių bei vakarinių studijų studentų, nes valstybės finansuojamų vietų šioms studijų formoms bemaž neskiriama.Taigi formali konstitucinė norma gerai besimokantiems valstybinių aukštųjų mokyklų studentams laiduoti nemokamą mokslą, t.y. valstybės finansavimą, praktikoje taikoma selektyviai, virsta viešosios politikos objektu ir privilegija tam tikrai žmonių kategorijai.


Jeigu norma būtų visuotinė, – o tik tokia, mano galva, turėtų būti konstitucinė norma, – tai ji turi būti formuluojama kitaip. Bet tai ne Konstitucinio Teismo, o įstatymų leidėjo kompetencijos klausimas.Manau, kad aptariamos ir dabar galiojančios konstitucinės normos formuluotė grįsta uždaros, autarkinės valstybės ir piliečio, tik kaip valstybės valdinio, vaizdiniu, nors šiandieninės Lietuvos situacija yra visai kita, ne kažin ką bendra su tokiu vaizdiniu turinti. Šios formuluotės racionalumo neįmanoma pagrįsti nei Lietuvos nacionalinio viešojo intereso, nei socialinio teisingumo požiūriu.  Tiesa, dalis politikų ir piliečių mano, kad, panaikinus aptariamą Konstitucijos sankcionuojamą privilegiją, prasidės masinė abiturientų emigracija į užsienį ir Lietuvos aukštosios mokyklos ištuštės. Bet, sprendžiant iš Estijos pavyzdžio, vargu ar taip gali atsitikti.Išvažiuojančių studijoms srautas gal šiek tiek ir padidėtų, bet mažai tikėtina, kad taptų masinis. Mitas, kad užsienyje yra daug lietuvaičiams prieinamų ir pigių, juolab nieko nekainuojančių ir aukšto lygio studijų vietų. Ir dabar studijas užsienyje renkasi tam tikra, tiesa, statistiškai nedidelė, Lietuvos abiturientų dalis: neretai patys gabiausieji, į tarptautinę karjerą besiorientuojantys, išskirtinį statusą turinčias mokyklas baigusieji, o taip pat pasiturinčių tėvų vaikai.Gal vieną kitą iš tokių kategorijų abiturientų galimybė Lietuvoje studijuoti nemokamai ir sulaiko nuo išvažiavimo studijuoti į užsienį, bet Lietuvos viešojo intereso požiūriu tai iš esmės nieko nekeičia.Visiems piliečiams prieinamą aukštąjį mokslą, atsižvelgiant į jų turimų žinių ir gebėjimų lygį, galima laiduoti ir atsisakius minėtos, mano galva, ydingos konstitucinės formuluotės, tiksliau, performulavus ją kitaip.Kaip? Tai jau politinių diskusijų klausimas. Bet viena aišku: kuo ilgiau atidėliosim šio klausimo sprendimą, tuo daugiau patirsim nuostolių kaip tauta ir valstybė.

Rodyk draugams

~ mari88 | 2008-07-18.

4 komentarai įrašui “Kažkas negerai yra mūsų karalystėje…”

  1. Flattering for the appearance e Boosts your own personal methods and hides the actual ugly features o Cases yourself type/shape ? Comfortable inside the exhibition a Straightforward to management any time you take a seat, stay,uk cheap prom dresses, hike, dance in patterns combined with snicker u Best suited toward the year regarding your affair. In relation to your special event, slip on a wedding top create you appear pretty and feel confident

  2. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

  3. Wow! Thank you! I permanently wanted to write on my site something like that. Can I take a fragment of your post to my site?

  4. Some genuinely interesting details you have got written.Aided me a lot, exactly what I’ve been searching for : D.

Palikti komentarą