BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
 
header image
 

Nr. 5

 


Laikyk savo draugus arti – o priešininkus netgi dar arčiau


 

Daugelis žmonių, kuriuos jis pakvietė į savo namus, pasistatytus Qunu, buvo žmonės, kaip jis man užsiminė, kuriais jis nevisiškai pasitikėjo. Jis juos vaišino pietumis; jis juos pakvietė, kad su jais pasikonsultuotų; jis jiems meilikavo ir įteikinėjo jiems dovanas. Mandela yra žmogus, pasižymintis neįveikiamu žavesiu – ir jis dažniau naudojo tą žavesį savo priešininkams, nei savo sąjungininkams.


 

Būdamas Robben saloje, Mandela visada sau liepdavo bendradarbiauti su žmonėmis, kurių jis nei mėgo, nei kuriais pasikliovė. Vienas toks žmogus, su kuriuo jis suartėjo, buvo Chris Hani, audringas ANK karinio sparno štabo vadovas. Kai kurie galvojo, kad Hani rengia sąmokslą prieš Mandela, bet Mandela įgijo jo palankumą. „Buvo ne tik Hani“, – teigia Ramaphosa. – „Buvo ir dideli pramoninkai, kalnakasių šeimos, opozicija. Jis pakeldavo ragelį ir jiems skambindavo per jų gimtadienius. Jis eidavo į jų šeimos laidotuves. Jis tai matė kaip galimybę.“ Kai Mandela išėjo iš kalėjimo, jis priėmė kalėjimo prižiūrėtojus į savo draugų būrį ir jį kalinusius vadovus paskyrė į savo pirmąjį kabinetą. Vis dėlto puikiai žinau, kad kai kuriuos iš šių vyrų jis niekino.  

 

Būdavo akimirkų, kai jis atsižadėdavo žmonių – ir tokių atsitikimų, kai jis, kaip ir daugelis žmonių, pasižyminčių dideliu žavesiu, leisdavosi būti sužavėtas. Mandela iš pradžių buvo užmezgęs šiltus santykius su Pietų Afrikos prezidentu F.W. de Klerk, štai kodėl jis vėliau jautėsi taip išduotas, kai De Klerk jį viešai užsipuolė.  


 

Mandela tikėjo, kad savo priešų apkabinimas yra tam tikras būdas juos kontroliuoti: jie buvo daug pavojingesni palikti vieni, nei jo įtakos rate. Jis brangino lojalumą, bet nebuvo juo apsėstas. Kaip bebūtų, jis mėgdavo sakyti „žmonės veikia paisydami savo interesų“. Tai buvo paprasčiausias žmogiškosios prigimties faktas, ne yda ar defektas. Optimistams – ir jis toks yra – būdingas per didelis pasitikėjimas žmonėmis. Bet Mandela pripažino, kad geriausias būdas susitvarkyti su tais, kuriais nepasitiki, – neutralizuoti juos žavesiu.

Rodyk draugams

~ mari88 | 2008-07-22.

Palikti komentarą