BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
 
header image
 

Tiksliuju mokslu zmonems

Guy Consolmagno, SJ. Kalbėti tiksliųjų mokslų žmonėms


2008-07-02Technologinė prieiga gali praturtinti mūsų supratimą apie Dievą, kuris apsireiškia kūriniuose


Per Prancūzijos revoliuciją mirties nuosprendžiui įvykdyti prie giljotinos buvo atvestas vyskupas. Tačiau giljotinos peilis krisdamas žemyn sustojo likus vienam coliui iki vyskupo kaklo. Minia iš karto ėmė šaukti: „Stebuklas, stebuklas!“ Ir vyskupas buvo paleistas. Prie tos pačios giljotinos buvo atvestas ir filosofas, peilis taip pat sustojo likus coliui iki jo kaklo. Žmonės vėl ėmė šaukti: „Dar vienas stebuklas!“ Taip pat ir filosofas buvo paleistas. Po to egzekucijai buvo atvestas inžinierius. Bausmės vykdytojai jį surišo ir paguldė po peiliu, tačiau prieš paleidžiant peilį, inžinierius sušuko: „Aš žinau, kur problema!“


Kažkada mes buvome žemdirbių ir gamyklų darbininkų Bažnyčia. Tačiau dabar mūsų pasaulio ekonomika valdoma kompiuteriais, naudojant informacijos ir kitas aukštąsias technologijas. Kaip Bažnyčia atsiliepė į tiksliųjų mokslų atstovų poreikius?


Tiksliųjų mokslų atstovas – inžinierius, mokslininkas, kompiuterio žinovas – yra tas, kurio orientacija, pasaulyje grindžiama naudos siekimu, yra logiška, o labiau už viską funkcinė. Menininkas gali klausti: „Ar tai gražu?“ Filosofas: „Ar tai tiesa?“ Tiksliųjų mokslų žmogaus pasaulėžiūroje nuolatos slypi klausimas: „Kaip tai veikia?“


Dar vis per dažnai žmonės mano, jog tiksliųjų mokslų formuojama pasaulėžiūra kažkaip priešinga religiniam tikėjimui. Ši klišė teigia, kad visi tiksliųjų mokslų žmonės yra užkietėję materialistai ir mažai domisi religija. Iš tikrųjų religija yra dažna ir rimtai svarstoma tema tarp mokslininkų ir inžinierių, nors paprastai apie ją retai diskutuojama taip, kad diskusija būtų prasminga tiksliųjų mokslų srities žmogui. Tai nėra tik tinkamo žodynėlio problema. Tiek klausimas, kurį kelia tiksliųjų mokslų žmonės, tiek ir pats jų klausimo būdas dažnai gali nuskambėti grėsmingai ar atrodyti nevertas svarstymo tam, kuris nesupranta tiksliųjų mokslų žmogaus mąstysenos. Todėl ir jo atsakymus tiksliųjų mokslų žmonės dažnai išsiaiškina klaidingai.Taisyklės


Funkcionaliai orientuotam tiksliųjų mokslų žmogui religija yra tai, ką ji veikia; ir dažnai vienintelis dalykas, kurį jis mato religiją veikiant, yra jos pateikiamas griežtų taisyklių bei nuorodų rinkinys. Todėl kai kurie tiksliųjų mokslų žmonės atmeta religiją, nes nepajėgia matyti toliau už tų „taisyklių“.


Egzistuoja ir priešinga problema. Daugelis tiksliųjų mokslų atstovų yra per daug entuziastingi taisyklių paisytojai. Kompiuteris absoliučiai neatleidžia menkiausio netikslaus klavišo spustelėjimo; gamtos dėsniai nedaro išimčių mokslininkams, kurie turi gerą intenciją ir nuoširdžiausių ketinimų. Tiksliųjų mokslų žmonių patirtis sako: jeigu nori pasiekti trokštamą rezultatą, turi tiksliai laikytis taisyklių.


Besivadovaujantysis tokia nuostata gali lengvai priimti „taisykles“, tarsi išganymas galėtų būti pelnomas tiksliai vykdant jas taip, lyg tai būtų operatoriaus gyvenimo vadovėlis. Toks požiūris gali skatinti netoleranciją, ne tik kito, bet ir savo paties klaidoms. Nuo to tik nedidelis žingsnis į religijos atsižadėjimą arba į neviltį.


Tačiau daugeliui Bažnyčios tarnų kyla pagunda į šias problemas atsiliepti sumenkinant taisyklių ar normų reikšmę, o tai nėra teisingas atsakymas. Kiekvienas mėginimas vietoje taisyklių religiją susiaurinti iki geros savijautos emocijų, tiksliųjų mokslų žmonėms sudaro įspūdį, kad religija neturi rimto turinio, todėl nėra vertybė.Autoritetas


Neretai panašiai atsitinka ir su Bažnyčios tarnautojais, kurie bijodami užkliūti kaip „per daug valdingi“ yra linkę sumenkinti savo pačių kvalifikaciją ar šventimų statusą. Tokia laikysena, kai sakoma, aš esu tik vienas iš jūsų, gali būti kaip tik klaidinga taktika tiksliųjų mokslų žmogaus atžvilgiu.


Autoritetas technologijų pasaulyje yra labai svarbus ir gerbiamas. Kiekvienas tiksliųjų mokslų atstovas yra savo srities ekspertas. Kaip šimtininkas Luko evangelijoje (Lk 7, 2-10), taip ir tiksliųjų mokslų žmonės supranta, ką reiškia autoritetas, nes savo srityse jie paprastai juo naudojasi. Tiksliųjų mokslų žmogus moka gerbti kompetenciją. Bažnyčios tarnai, kurie neparodo savo kvalifikacijos, ne tik nepateikia pagrindo tiksliųjų mokslų žmonėms juos gerbti ar jų klausyti; jie dargi netiesiogiai išreiškia nepagarbą šiems žmonėms, kurių savivertė yra tiesiogiai susieta jo ar jos autoriteto bei kompetencijos suvokimu.


Galiausiai Bažnyčia semiasi stiprybės iš to, kad ji yra Dievą garbinančiųjų bendruomenė. Tačiau nuo pat vaikystės dauguma į tiksliuosius mokslus linkusių žmonių buvo sistemingai atskiriami nuo savo amžiaus grupės bendruomenės. Jiems būdavo klijuojama „apkiautėlio“ ir „vėplos“ etiketė. Jiems tekdavo susidurti su priešiškumu, kuris kildavo iš to, kad jis ar ji yra kitoks (pavyzdžiui, akademiškai pranašesnis, bet fiziškai ne toks pajėgus). Daugelis tiksliųjų mokslų žmonių paprasčiausiai mano, kad galbūt pasaulis domisi jo technologinėmis gėrybėmis, tačiau kaip žmogus jis niekam neįdomus. Susvetimėjimas yra visuotinė ir stipri tiksliųjų mokslų žmonių patirtis.


Daugeliui tiksliųjų mokslų žmonių studijų ir darbo metai, praleisti vystant profesinius sugebėjimus, buvo priežastis, paveikusi juos atidėti ar apleisti bet kokią mintį apie tradicinį gyvenimo būdą susituokus ir turint šeimą. Taigi tradicinėje parapijoje nėra veiklos nevedusiems vienišiams, nes parapijos yra orientuotos į šeimas.


Taip tipiškas Bažnyčios atsakymas į tiksliųjų mokslų žmogaus kasdienius rūpesčius bei problemas per dažnai yra nepagalbus, o neretai ir atstumiantis. Ironija yra tai, kad taip neturėtų būti. Juk pagaliau pats Jėzus buvo iš dalies tiksliųjų mokslų žmogus.Jėzus tiksliųjų mokslų atstovas


Negalima taip paprastai pasakyti, jog Jėzus buvo viengungis, šaunesnis vyras už bet kurį aplink save ir kad būtent tada, kai jis mėgino pagerinti pasaulį (kaip tas pradžioje minėtas inžinierius sušukęs „aš žinau kur problema“), už savo pastangas buvo nukryžiuotas. Pasvarstyk: sąvoka technologija kyla iš graikiško žodžio techne, kuris senovės žmonėms reiškė mechaninį fizinio pasaulio formavimą, priešingai iškilesniam filosofo ar kunigo pašaukimui. Nestebėtina, kad dailidė Jėzus tarp rašto aiškintojų bei fariziejų buvo taip laukiamas, kaip santechnikas filosofų susirinkime.


Beje, šiandienos pasaulyje technologija – tai socialinis teisingumas. Smalsumas, noras pažinti pasaulį yra vienas iš esminių žmonių bruožų, o jį paneigti - tai paneigti asmenį. Gebėjimas moksliškai suvokti pasaulį apginkluoja žmogų mąstysena, kuri ieško priežasties ir padarinio sąryšio (tokio pasaulėvaizdžio neretai stinga neturtingiesiems, neraštingiems žmonėms). Tai įgalina žmones suprasti skirtumą tarp jėgų, kurias jie gali valdyti ir tų, kurios yra už jų tiesioginės kontrolės ribų. Tai parodo, kaip „neįmanomai didelės“ problemos gali būti išskaidomos į mažesnes ir išsprendžiamas.


Žinoma, „mechaninė“ pasaulėžiūra yra aiškiai nepakankama. O kas nėra pasaulėžiūra? Tačiau visatos traktavimas iš priežasties ir pasekmės perspektyvos gali mums suteikti drąsos kilti į kovą su tokiomis problemomis kaip skurdas, ligos ir socialinis neteisingumas tikintis, kad galima surasti sprendimus.


Galiausiai tiksliųjų mokslų teikiama prieiga mus praturtina suvokiant savo santykį su Dievu, kuris sukūrė mus kaip fizines būtybes ir kuris kaip šv. Paulius mums primena, nuo pradžių apsireiškė savo kūriniuose.


Talking to techies, 2005, sausio 31, America


Iš anglų k. išvertė Vidmantas Šimkūnas SJ


Bernardinai.lt

Rodyk draugams

~ mari88 | 2008-07-07.

3 komentarai įrašui “Tiksliuju mokslu zmonems”

  1. I just want to tell you that I am just very new to blogs and actually loved this website. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog post . You certainly come with perfect posts. Regards for sharing your website.

  2. I just want to say I am just new to blogging and definitely loved you’re web page. More than likely I’m likely to bookmark your blog . You definitely come with really good article content. Kudos for sharing with us your webpage.

  3. http://www.exciteleague.com/internet,i,komputery/tapety,s,2287/

Palikti komentarą