Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-07-22

Nr. 4

Publikuota: Kita

 

 


Pažink savo priešą – ir domėkis jo mėgstamu sportu


 

Jau XX a. 7 dešimtmetyje Mandela pradėjo studijuoti būrų kalbą (afrikansą), kuria kalbėjo apartheidą sukūrę baltieji Pietų Afrikos gyventojai. Jo kolegos iš ANK dėl to iš jo juokėsi, bet jis norėjo suprasti būrų pasaulėžiūrą; jis žinojo, kad vieną dieną su jais kovos arba su jais derėsis ir kad jo likimas buvo susijęs su jų.    


 

Tai buvo paranku keliais atžvilgiais: kalbėdamas priešininkų kalba, ji galėjo suprasti jų stipriąsias bei silpnąsias puses ir į tai atsižvelgdamas parengti taktiką. Bet jis taip pat įgydavo savo priešo palankumą. Visiems – nuo paprasčiausių kalėjimo prižiūrėtojų iki P. W. Botha (Pietų Afrikos prezidentas 1984- 1989 m., aršus apartheido šalininkas – Vert. past.) – darė įspūdį Mandela noras kalbėti būrų kalba ir jo žinios apie būrų istoriją. Jis netgi domėjosi regbiu, būrų mėgiamu sportu, – tam, kad galėtų pasikalbėti apie komandas ir žaidėjus.   


 

Mandela suprato, kad juodaodžiai ir būrai turi kai ką labai svarbaus bendro: būrai taip pat tvirtai tikėjo esą afrikiečiai, kaip ir juodaodžiai. Jis taip pat žinojo, kad būrai patys yra buvę prietarų aukomis: britų valdžia ir baltieji anglų naujakuriai juos niekino. Būrai kentėjo dėl kultūrinio nepilnavertiškumo komplekso beveik taip pat kaip juodaodžiai.   


 


Mandela buvo teisininkas ir būdamas kalėjime jis pagelbėdavo prižiūrėtojams išspręsti jiems kilusias teisines problemas. Jie buvau daug mažiau išsilavinę ir patyrę nei jis, ir jiems atrodė keista, kad juodaodis nori ir sugeba jiems padėti. Jie buvo „nuožmiausi ir žiauriausi apartheido režimo veikėjai“, – teigia puikus Pietų Afrikos istorikas Allister Sparks; ir jis „suprato, kad įmanoma derėtis net su blogiausiais ir šiurkščiausiais“.


Atgal į: Nr. 4