Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-07-22

Nr. 3

Publikuota: Kita

 


Vadovauk būdamas užnugaryje – ir leisk kitiems tikėti, kad jie yra priekyje


 

Mandela mėgdavo prisiminti savo paauglystę ir tingias popietes ganant galvijus. „Žinai“, – sakydavo jis, – „gali juos vesti tik būdamas užpakalyje jų“. Tuomet kilsteldavo antakius norėdamas įsitikinti, kad supratau jo analogiją.


 

Kai Mandela buvo berniukas, didelę įtaką jam darė Jongintaba – jį užauginęs genties karalius. Kai Jongintaba rengdavo savo tarybos susirinkimus, vyrai susirinkdavo ratu ir karalius pradėdavo kalbėti tik visiems išsakius savo nuomonę. Vadovo užduotis, kaip teigė Mandela, yra ne pasakyti žmonėms, ką daryti, bet pasiekti konsensusą. „Neįsijunk į diskusijas per anksti“, – sakydavo jis.


 

Tuo metu, kai dirbau su Mandela, jis dažnai rengdavo savo patarėjų susitikimus savo namuose Houghton, žaviame sename Johanesburgo priemiestyje. Jis sukviesdavo pusę tuzino vyrų – Ramaphosa, Thabo Mbeki (dabartinis Pietų Afrikos prezidentas) ir kitus – prie valgomojo stalo ar kartais ratu kieme, prie įvažiavimo į garažą. Kai kurie kolegos šaukdavo ant jo – kad jis veiktų greičiau, kad būtų radikalesnis, – o Mandela paprasčiausiai klausydavosi. Kai jis galiausiai tuose susitikimuose prabildavo, lėtai ir metodiškai apibendrindavo kiekvieno požiūrį ir tada atskleisdavo savo mintis, subtiliai kreipdamas sprendimą ta kryptimi, kurios norėjo, jo neprimesdamas. Vadovavimo triukas yra taip pat leistis būti vadovaujamam. „Išmintinga“, – teigė jis, – „įkalbėti žmones daryti dalykus ir įtikinti juos, kad tai buvo jų pačių idėja“.


Atgal į: Nr. 3