Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-04-27

Karlosas Kastaneda

Publikuota: Kita

 

Carlos Castaneda

Apie:

Karlosas Kastaneda (Carlos Castaneda) - iš Peru kilęs amerikiečių rašytojas, antropologas. Gimė 1925 metų gruodžio 25 dieną, mirė 1998 metų balandžio 27 dieną.

Karlosas Kastaneda išgarsėjo, parašęs 12 grožinės literatūros knygų apie savo pažintį su Meksikos jakių genties indėnų šamanu donu Chuanu Matusu. Knygose atskleidžiama tradicinė indėnų filosofija, šamanų metodai. Pasakojima pirmuoju asmeniu. Knygų siužetas ir pasakojimo stilius ilgainiui kinta: pirmosiose knygose Karlosas Kastaneda vaizduoja save kaip skeptiškai nusiteikusį antropologijos studentą, tiriantį menkai civilizuotus indėnus, tačiau vėlyvosiose knygose yra daug misticizmo, fantastinių išgyvenimų, o Donas Chuanas vaizduojamas kaip tikrasis dvasios mokytojas. Nors pats Karlosas Kastaneda teigdavo, kad jo aprašomi įvykiai ir indėnų ritualai yra autentiški, antropologai pateikia nemažai kritikos, kuria remiantis galima teigti, kad daugelis dalykų yra tiesiog išgalvoti, todėl knygos, įskaitant ir pirmąsias, turėtų būti nagrinėjamos kaip grožinės literatūros kūriniai, o ne moksliniai tyrimai. Kelios Karloso Kastanedos knygos (tiksliau, jų sutrumpinti variantai) yra išverstos į lietuvių kalbą.

Karlosas Kastaneda greitai išpopuliarėjo dėl gero stiliaus ir įdomaus siužeto. Rašytojas sulaukė nemažai pasekėjų, išleidusių panašaus siužeto knygas. Tik dvi pasekėjas - Taišą Abeliar (Taisha Abelar) ir Florindą Doner (Florinda Donner-Grau) Karlosas Kastaneda paskelbė Dono Chuano mokinėmis, kitų pasekėjų (pvz., Viktoro Sančeso (Victor Sanchez)) nepripažino. Rašytojui populiarėjant, susidarė didelis, tačiau menkai organizuotas Karloso Kastanedos pasekėjų ratas. Dalis jų tik teoriškai domisi aprašytais metodais, tačiau kai kurie bando ritualus atkartoti praktiškai. Kai kurios Karloso Kastanedos pasekėjų grupelės turi destruktyvių sektų bruožų, kai kurios yra net artimos „sektoms-žudikėms”: yra užfiksuota savižudybių ir nelaimingų atsitikimų, kurie, kaip manoma, gali būti susiję su bandymais atkartoti rašytojo knygose nupasakotus metodus, faktų.

Svarbiausios knygos:

The Teachings of Don Juan: A Yaqui Way of Knowledge (1968)
A Separate Reality (1971)
Journey to Ixtlan (1972)
Tales of Power (1975)
The Second Ring of Power (1977)
The Eagle’s Gift (1981)
The Fire from Within (1984)
The Power of Silence (1987)
The Art of Dreaming (1993)
Magical Passes (1999)
The Active Side of Infinity (1999)
The Wheel Of Time : The Shamans Of Mexico (2000)

Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Nepažįstama tikrovė : tolimesni pokalbiai su don Chuanu / Karlosas Kastaneda ; iš anglų kalbos vertė Aleksandras Tomskis. - Kaunas : INIT l-kla, 1992 (Kaunas : Aušra). - 173, [2] p.
Kelionė į Ikstleną : don Chuano pamokos / Karlosas Kastaneda ; vertė A. Tomskis. - Kaunas : INIT, 1992. - 173, [2] p.
Don Chuano mokymas : Jaki genties indėnų pažinimo kelias : I tomas ; Kita tikrovė : tolesni pokalbiai su don Chuanu : II tomas / Carlos Castaneda ; [iš anglų kalbos vertė Odeta Venckienė (t. 1) ir Rasa Sinkevičienė (t. 2)]. - Kaunas : Gaivata, 1996 (Spindulys). - 458 p. (Ezoterinė biblioteka)
Kelionė į Ikstlaną : Don Chuano pamokos ; Sakmės apie jėgą / Carlos Castaneda ; iš anglų kalbos vertė Ž. Samanis. - Kaunas : Gaivata, 1997. - 494 p. (Ezoterinė biblioteka)
Laiko ratas : senovės Meksikos šamanai, jų mintys apie gyvenimą, mirtį ir visatą / Carlos Castaneda ; iš anglų kalbos vertė Tomas Šinkariukas. - Kaunas : L. Baziukienės firma “Gardenija”, 1999 (Kaunas : Mažoji poligrafija). - 287, [1] p.
Aktyvioji begalybės pusė / Carlos Castaneda ; iš anglų k. vertė Aleksandras Tomskis. - Kaunas : L. Baziukienės firma “Gardenija”, 2001 (Kaunas : Mažoji poligrafija). - 262, [1] p.
Antrasis jėgos žiedas / Carlos Castaneda ; iš anglų k. vertė Aleksandras Tomskis. - Kaunas : Luceo, 2006 (Kaunas : Mažoji poligrafija). - 236, [1] p.
Don Chuano mokymas : jakių pažinimo kelias / Carlos Castaneda ; iš anglų kalbos vertė Brigita Baranauskaitė. - Kaunas : Luceo, 2007 (Kaunas : Mažoji poligrafija). - 171, [1] p.

Nuorodos:

Ištraukos iš K. Kastanedos kūrinių vertimų į lietuvių kalbą:

http://snobo.puslapiai.lt/casta/mokymas.htm Gimė: 1925-12-01 Mirė: 1998-04-27 Laisvės balsas  

Įvykiai

  • 10 rašytojų, kurie pakeitė pasaulį (4) 2008-04-09 Mes daug lengviau pastebime tuos pasikeitimus, kurių atsiranda dėl naujų technologijų, dažnai nė nesusimąstydami, kad už šių išradimų slypi tam tikros idėjos. Pirmieji pribrendusių pokyčių prigimtį pajuto tie, kurie dažniau nei kiti aplenkia laiką - rašytojai. Tarp daugybės rašytojų nuolatos atsiranda keletas autorių, kurie be savo kūrybinių prozos pasiekimų padovanoja mums naują regėjimą, požiūrį. Jie gerokai įtaigiau ir įtikinamiau nei mokslininkai formavo naujas idėjas ir galų gale sukūrė  
  • Castaneda (5)

Patiko (0)


Atgal į: Karlosas Kastaneda